Mitkä ovat 54E1-kiskon vakiomateriaalit?
The54E1 kisko(historiallisesti UIC54) on yksi maailman laajimmin käytetyistä rataprofiileista. Rakennatpa yleistä matkustajalinjaa tai raskasta{2}}rahtiliikenneverkostoa, oikean teräslaadun valitseminen on ratkaisevan tärkeää raiteiden turvallisuuden, käyttöiän ja ylläpitokustannusten kannalta.
1. Yleiset teräslaadut eurooppalaisen standardin (EN 13674-1) mukaisesti
Eurooppalaisen standardin EN 13674-1 mukaan kiskon 54E1 materiaalit luokitellaan ensisijaisesti kovuuden ja vetolujuuden mukaan. Kaksi hallitsevinta arvosanaa ovat:
Luokka R260: Teollisuuden standardi (ei-lämpökäsitelty)
- Ominaisuudet: R260 on "-valssattu" hiili-mangaaniteräs. Se vaatii vähimmäiskovuuden260 HBWja pienin vetolujuus880 MPa.
- Sovellukset: Tämä on maailmanlaajuisesti yleisin materiaali 54E1-kiskoille. Sitä käytetään laajalti yleisissä päärautateissä, sekamatkustaja-rahtiliikenteessä ja suorissa raiteissa tai suurissa -sädekaarteissa.
Laatu R350HT: Heavy{1}}Duty Choice (lämpökäsitelty)
- Ominaisuudet: "HT" tarkoittaa lämpökäsiteltyä. Online-karkaisuprosessin kautta sen vähimmäiskovuus saavuttaa 350 HBW ja vähimmäisvetolujuus 1175 MPa.
- Käyttökohteet: R350HT tarjoaa poikkeuksellisen kulutus- ja väsymiskestävyyden. Se on suunniteltu erityisesti raskaille-rautateille, suuri-liikennetiheyksille ja teräville kaarteille, joissa sivujen kuluminen on suuri huolenaihe.

| Teräsluokka | C(%) | Si | Mn | Cr | V | P | S | Vetolujuus (MPa) | Pidentymä (%) | Kovuus (HBW) |
| R260 | 0.62–0.80 | 0.15–0.58 | 0.70–1.20 | $\\le$ 0,15 | - | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,025 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,025 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 880 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 10 | 260–300 |
| R350HT | 0.72–0.82 | 0.15–0.58 | 0.70–1.20 | $\\le$ 0,15 | - | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,020 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,020 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 1175 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 9 | 350–390 |
2. Vastaavat kiinalaiset standardit (GB/T 2585)
Vastaa EN R260:a: U71Mn
U71Mn on klassinen korkea-hiilinen mikro-mangaanikiskoteräs Kiinassa. Sen vetolujuus (suurempi tai yhtä suuri kuin 880 MPa) ja kovuus (260 ~ 300 HBW) vastaavat täydellisesti eurooppalaista R260-standardia.
(Huomaa: U75V, joka sisältää vanadiinia, on hieman kovempi ja sitä käytetään myös usein korkealuokkaisena vaihtoehtona ei--lämpö{2}}käsiteltyihin tarpeisiin).
Vastaa EN R350HT:ta: U71MnQ tai U75VQ
Suffiksi "Q" tarkoittaa sammutettua (lämpö-käsiteltyä). Kun U71Mn:lle tai U75V:lle tehdään lämpökäsittely, niiden kovuus saavuttaa 320-380 HBW, ja vetolujuus on suurempi tai yhtä suuri kuin 1180 MPa.
Nämä laatulajit ovat rakenteellisesti ja kemiallisesti ihanteellisia korvikkeita eurooppalaiselle R350HT:lle raskaissa{1}}sovelluksissa.

| Teräsluokka | C(%) | Si | Mn | Cr | V | P | S | Vetolujuus (MPa) |
| U71Mn | 0.65–0.76 | 0.15–0.58 | 0.70–1.40 | - | - | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,035 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 880 |
| U71MnQ | 0.65–0.76 | 0.15–0.58 | 0.70–1.40 | - | - | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,025 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 880 |
| U75VQ | 0.71–0.80 | 0.50–0.80 | 0.75–1.05 | - | 0.04–0.12 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,030 | Pienempi tai yhtä suuri kuin 0,025 | Suurempi tai yhtä suuri kuin 980 |
FI vs. GB Material Cross-Taulukko
| Rautatieprofiili | EN-standardi (EN 13674-1) | Tuotantotila | Vastaava GB-luokka (Kiina) | Tärkeimmät tiedot (vetolujuus / kovuus) |
| 54E1 | R260 | Rullattuina- | U71Mn / U75V | Rm Suurempi tai yhtä suuri kuin 880 MPa HBW Suurempi tai yhtä suuri kuin 260 |
| 54E1 | R350HT | Lämpö{0}}käsitelty (sammutettu) | U71MnQ / U75VQ | Rm Suurempi tai yhtä suuri kuin 1175 MPa HBW Suurempi tai yhtä suuri kuin 350 |
Kuinka valita oikea materiaali uic54-kiskoon?
Oikean materiaalin valinta UIC 54 (54E1) -kiskolle edellyttää teräslaadun ja lämpökäsittelyn sovittamista tiettyihin käyttövaatimuksiin,-kuten akselipaino, liikennenopeus ja kaaren säde-kestävyyden ja käyttöiän{5}}kustannusten tasapainottamiseksi. Yleisimmät materiaalit ovatlujaa{0}}hiiliterästä, joiden arvot on merkitty niiden pintakovuudella (HBW) standardien, kuten EN 13674-1, mukaisesti.

| Luokka | Valinta / arvosana | Tärkeimmät sovellukset ja edut |
| Operatiivinen kysyntä | R260(Vakio) | Paras suorille raiteille ja vähäiselle{0}}--keskiselle liikenteelle; kustannus-tehokasta. |
| R320Cr(kromiseos) | Korkeampi kovuus kohtalaisia käyriä varten; parantaa väsymyksen voimaa. | |
| R350HT(Pää{0}}käsitelty) | 350-390 HBW; ihanteellinen raskaille{0}}matkoille, teräville kaarteille ja{1}}nopeille linjoille. | |
| R400HT(Korkea{0}}perf) | Maksimaalinen kulutuskestävyys erittäin ankariin ympäristöihin. | |
| Ympäristö | Kylmät ilmastot | Käytä HT-laatuja varmistaaksesi sitkeyden ja estääksesi hauraita murtumia. |
| Syövyttävät alueet | Vaatii korkealaatuista-terästä, jolla on hapettumiskestävyys tai erikoishuoltoa. | |
| Tekniset tarpeet | Nopea{0}}nopeus / teollinen | R350HTtai1100 luokkaaon suositeltava vakauden ja raskaiden pysty-/sivukuormien vuoksi. |
| Hitsattavuus | Materiaalien on tuettava flash--hitsausta tai aluminotermistä hitsausta tasaisen-ajoradan takaamiseksi. | |
| Elinjakson hinta- | Pitkän ajan-arvo | R350HTon kustannustehokkaampi-vilkkaasti{1}}liikennealueilla pidentämällä vaihtojaksoja. |
| Vaatimustenmukaisuus | Standardit | Täytyy noudattaaEN 13674-1jaUIC 860turvallisuuden ja laadun vuoksi. |
Vuonna 2008 perustettu,GNEE RAILon johtava kansainvälinen rautatiekomponenttien valmistaja ja toimittaja, joka on erikoistunut korkeaan{0}}laatuunkalalautaset(liitostangot/jatkostangot), joilla on vahva tuotantokapasiteetti ja globaali palvelukyky.
Raidekalalevyvalikoimamme on kattava ja kansainvälisten standardien mukainen, mukaan lukien UIC-, AREMA-, BS-, DIN- ja GB-standardit, jotka kattavat kevyen raideliikenteen (8 kg-30 kg), raskaan raideliikenteen (38 kg-75 kg) ja nosturikiskot (QU70-QU120). Tarjoamme erilaisia tyyppejä, kuten eristettyjä liitostankoja, pullistuneita kalalevyjä ja kompromisseja kiskoliitoksia, tarkalla erittelyllä (4-reikä/6-reikä, 24 tuumaa/36 tuumaa), jotka takaavat erinomaisen mekaanisen suorituskyvyn. Noudatamme tiukkaa laadunvalvontaa, jota tukevat ISO 9001:2015 ja SGS-tarkastuskeskuksen sekä kolmannen osapuolen SGS-tarkastuskeskukset. Yhden luukun palvelumme sisältää räätälöinnin, tuotannon, pakkaamisen ja myynnin jälkeisen tuen asiakkaiden projektitarpeisiin räätälöitynä.

